DYŻUR TELEFONICZNY codziennie od 7:00 do 18:00 +48 608 353 008 lub +48 17 85 86 514

3 popularne mity na temat nagrobków granitowych.

W branży kamieniarskiej istnieje wiele mitów na temat nagrobków z granitu. Niektóre z nich są bardzo zabawne, inne mniej. Nie mniej jednak wszystkie wprowadzają klientów w błąd i mogą wpływać niekorzystnie na wybór nagrobka. Dlatego też powstał ten artykuł, aby ułatwić Państwu wybór nagrobka opierając się na faktach, a nie na mitach.

Poniżej lista 3 wybranych mitów na temat granitu i nagrobków. Życzymy miłego czytania.

Mit nr 1 – jakość granitu z chin jest gorsza

Najczęściej powtarzanym przez klientów mitem jest to, że granit z chin jest gorszej jakości niż ten z innych miejsc świata. Czasem jak tylko klient usłyszy że dany nagrobek jest z Chin to od razu przestaje być zainteresowany danym kolorem. Oczywiście wtedy tłumaczymy jaka jest prawda na ten temat.

Jeden z klientów zapytał nawet o sposoby mieszania ziaren granitu ze sobą, wspominając, że w chinach coś do granitu dodają. Wiąże się to z powszechną opinią, że wszystko co jest wyprodukowane w chinach jest gorszej jakości. Tyle tylko, że granit jest naturalnym kamieniem, który nie jest w żaden sposób produkowany.

Zatem dementujemy ten mit. Granit wydobywa się z kopalni, tak samo jak np. węgiel czy sól kamienną. Szacuje się, że  granit spędza pod ziemią od 300 mln do ok 300 mld lat, w zależności od miejsca. Jego kolorystyka zależy od minerałów, z których się składa. Następnie duże bloki granitowe są cięte na płyty, z których powstają nagrobki.

Granit w każdym miejscu na ziemi jest tak samo wytrzymały. Jest to materiał bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Nie odbarwia się, jest odporny na czynniki mechaniczne. Jest idealnym materiałem do wykonania nagrobka.

Mit nr 2 – granit trzeba impregnować

Często dostajemy zapytania  o środki chemiczne do impregnacji granitu.  Takie środki oczywiście istnieją, natomiast nie ma potrzeby ich stosowania, ponieważ granit jest odporny na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. Nie ma konieczności jego pielęgnacji.

Mit nr 3 – nagrobki z granitu należy myć specjalnymi środkami

To także jest mit. Nagrobek można umyć samą wodą, a jeśli to nie wystarcza, to można użyć płynu do mycia szyb lub płynu do mycia naczyń. W zupełności to wystarczy. Przy użyciu płynów należy nagrobek dobrze spłukać, aby pozbyć się smug i osadu z płynu.

W razie plam np. z rdzy, które ciężko wywabić, można użyć kwasu ortofosforowego rozcieńczonego z wodą. Zabieg ten natomiast należy wykonać bardzo ostrożnie, a najlepiej zlecić to specjalistom, np. nam.  Stosując to samemu należy pamiętać o rozcieńczeniu oraz szybkim spłukaniu środka. Nie może on pozostać długo na powierzchni granitu.

Nagrobki można również umyć octem rozcieńczonym z wodą. Należy również pamiętać o spłukaniu wodą nagrobka granitowego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu, wierzymy, że pomoże on rozjaśnić pewne kwestie i podejmować odpowiednie decyzje zakupowe oraz ułatwi obchodzenie się z nim już po montażu nagrobka

Pozdrawiamy

Zespół Profil Granit

Podobne wpisy
Formularz wyceny

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami. wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.