DYŻUR TELEFONICZNY codziennie od 7:00 do 18:00 +48 608 353 008 lub +48 17 85 86 514

Na czym polega renowacja nagrobków?

Estetyczny i zadbany nagrobek to sposób na okazanie szacunku i pamięci najbliższym, zmarłym osobom. Niestety czas narusza wygląd grobów, niezależnie od materiału z którego zostały wykonane. Jak wygląda proces ich renowacji i jak na długo zachować ich monumentalny wygląd?

Renowacja nagrobka krok po kroku

Proces odnawiania rozpoczyna się od zidentyfikowania, z jakim problemem mamy do czynienia. Czasem jest to konieczność usunięcia plam, wosku i rdzy, sporadycznie podniesienia zapadniętego kamienia z ziemi, w innych natomiast przypadkach usunięcia pękniętych elementów. Po określeniu zakresu niezbędnych prac i ich zaplanowaniu w czasie, specjaliści mogą zająć się pracami związanymi renowacją nagrobka.

W jaki sposób odnawia się płyty nagrobne?

Płyty z materiałów takich jak lastryko i granit, można oczyszczać za pomocą wody z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Zdecydowanie delikatniej trzeba obchodzić się z pomnikami z piaskowca, których nie można szorować, najlepiej także nie czyścić ich przy użyciu myjki ciśnieniowej. Nieco inne postępowanie jest wymagane, gdy mamy do czynienia z wykwitami, porostami i mchami. Wówczas niezbędne mogą być środki na bazie kwasów, wnikające w strukturę kamieni i usuwające problem. Konieczna jest jednak wiedza w tym zakresie, gdyż zbyt agresywne preparaty mogą je uszkodzić.

Naprawienie pękniętych pomników – renowacja nagrobków

Po wielu latach kamień nagrobny narażony na działanie czynników zewnętrznych może ulegać pęknięciom. Można je naprawić m.in. przy użyciu specjalistycznych klejów oraz uszczelniaczy, którymi wypełnia się ubytki. Jeśli uszkodzenia są poważniejsze, często konieczna jest wymiana niektórych elementów nagrobka lub profesjonalne doklejenie lub odnowienie dekoracji i liter.

Nawet wybór najsolidniejszego materiału do wykonania nagrobków, nie zwalnia nas z konieczności dbania o ich stan. Aby uniknąć problemów z pękaniem płyt, należy przede wszystkim regularnie oczyszczać pomnik z wykwitów, mchu oraz porostów, które osłabiają jego strukturę i przyspieszają niszczenie. Jeśli doszło do poważniejszych zaniedbań, trzeba natomiast skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w renowacji nagrobków, które pomogą w ich naprawie.

Podobne wpisy
Formularz wyceny

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami. wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów.